Historie

Stolní tenis se v Kovářově organizovaně hraje již přes půl století, v září 2019 oslavil klub 50.výročí svého založení. Od Tělovýchovné jednoty JZD Kovářov se v roce 1988 osamostatnil pod názvem TTC Kovářov (TTC je zkratkou z anglického Table Tennis Club) a v roce 1991 byl registrován jako spolek. Po celou dobu stojí v čele klubu jako předseda František Špeta. Roli hospodáře zastávala Ludmila Baštýřová, od 90.let Božena Kolorosová a v roce 2005 převzala finanční otěže její dcera Barbora Riazanova. Pozice trenéra je neodmyslitelně spjata se jménem Františka Špety a na rodinnou tradici navázal i jeho syn Michal.

Počet registrovaných členů TTC Kovářov se dlouhodobě pohybuje mezi 30 a 40, přičemž jsou zastoupeny všechny věkové kategorie od nejmladšího žactva po dospělé.

Klub má svoji vlastní kroniku, která mapuje výsledky a úspěchy kovářovských hráčů od samého vzniku. Kroniku založil Stanislav Hroch a nyní ji vede Barbora Riazanova. Ta také spustila v roce 2003 oficiální webové stránky klubu.

Není možné shrnout zde všechny úspěchy z posledních let a zmínit všechny, kdo se o ně zasloužili. Kovářovští stolní tenisté a tenistky se prosazovali a prosazují v individuálních soutěžích i soutěžích družstev, v rámci okresu, kraje i republiky.

Nepochybně velkým úspěch klubu byla účast družstva žen v druhé lize v sezónách 1998/99, 2000/01 a 2004/05. Po delší odmlce se postup z krajské divize opět podařil v roce 2018 a základ týmu ve složení Radka Šejbová, Blanka Kocourková a Kateřina Ďurišová drží díky vynikajícím výkonům druhou ligu i pro nadcházející sezónu.

V týmových soutežích má TTC Kovářov stabilně vedle družstva žen také dvě až tři družstva mužů, která nastupují v okresním přeboru. V letech 2004 až 2012 hrál A tým mužů krajskou soutěž, v sezóně 2012/13 se podařilo postoupit do krajského přeboru a v sezóně následující bojoval A tým v divizi mužů a zároveň B tým postoupil do krajské soutěže. Letos hraje A a B tým okresní přebor a C tým okresní soutež.

Již od počátku se v TTC Kovářov kladl důraz na výchovu žactva. Zájem o stolní tenis není tak masový jako zpočátku, ale vynikající hráči a hráčky dál dělají čest kovářovskému klubu. Michal Špeta se účastnil republikových přeborů, a to třikrát jako přeborník kraje v kategorii mladších žáků (1992, 1993 a 1994) a jednou v kategorii starších žáků (1995). V krajské špičce žákyň i dorostenek se držela Alžběta Kolorosová a posléze Lenka Růžičková a Jitka Máchalová. Poslední dvě zmiňované si vybojovaly účast na Mistrovství ČR mladšího žactva a Lenka přidala i Mistrovství ČR starších žákyň. Z nejmladší generace se nyní v krajské špičce pohybuje Aneta Smetanová, která je zároveň členkou druholigového družstva žen.

Tréninky probíhají třikrát týdně v tělocvičně kovářovské základní školy a víkendy jsou vyhrazeny pro soutěžní utkání. Koncem roku pořádá TTC Kovářov na památku bývalého spoluhráče oblíbený turnaj dvojic - Memoriál Jiřího Vlka. Každoročně se také do Kovářova sjíždí mládežnická špička na krajské bodovací turnaje mladšího a staršího žactva.

Hráči TTC Kovářov si mimo to ještě v uplynulých letech zahráli přátelské mezistátní utkání proti belgickému klubu TTC De Pinte (jednou na domácí půdě v 2005, kde jasně vyhráli, o rok později byli pozváni do De Pinte, kde zvítězili domácí), zorganizovali exhibici s pingpongovými hvězdami Panským a Orlowským (2004), uspořádali prázdninová soustředění pro děti (2005 – 2013) a turnaje pro širokou veřejnost u příležitosti výročí založení klubu (2009, 2014, 2019).

Františku Špetovi byla za jeho dobrovolnickou činnost udělena cena Křesadlo 2007, jejíž motto zní “Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci”. Další ocenění, za zásluhy o rozvoj sportu na Písecku, převzal František Špeta od Okresního sdružení České unie sportu v listopadu 2019. Lydie Špetová byla u příležitosti vyhlášení ankety Sportovec Milevska v roce 2003 slavnostně uvedena do Klubu borců milevského sportu, ve kterém se připojila ke svému muži. Ve stejném roce byla v kategorii Talent roku oceněna Alžběta Kolorosová. Michal Špeta získal 3. místo v kategorii Trenér roku 2011.

Kovářovský stolního tenis má ve své sportovním odvětví vynikající pověst. Naším společným přáním do budoucna je, aby zájem o stolní tenis v Kovářově neupadal, nadále se v klubu držela příjemná atmosféra bojovnosti, nadšení a obětavosti a dařilo se navazovat na skvělé výsledky.

by David Mastny